Spotkanie opłatkowe podkarpackich ludowców

Aktualności » Spotkanie opłatkowe podkarpackich ludowców

Przy wypełnionej po brzegi Sali Filharmonii Podkarpackiej odbyło się tegoroczne, tradycyjne spotkanie noworoczne członków i sympatyków Polskiego Stronnictwa Ludowego woj. podkarpackiego.

 

            Wśród zaproszonych gości, którzy 12 stycznia 2014 roku przybyli do Filharmonii,  obecni byli m.in. Waldemar Pawlak, poseł i były wicepremier, Mieczysław Kasprzak, poseł, Dariusz Dziadzio, poseł, Czesław Siekierski, europoseł, Zofia Szalczyk, wiceminister Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Wojciech Węgrzyn, wiceminister Ministerstwa Sprawiedliwości, Alicja Wosik, wicewojewoda podkarpacki, Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa.

 

            Zabierając głos gospodarz spotkania, prezes Zarządu Wojewódzkiego Polskiego Stronnictwa Ludowego w Rzeszowie i poseł  Jan Bury stwierdził, że do głównych osiągnięć PSL w minionym roku zaliczyć należy m.in. 19 mld euro sprzedanych produktów rolnych, wprowadzenie rocznych urlopów macierzyńskich i rodzicielskich i to zarówno dla matek jak i ojców, wywalczenie 115 mld euro unijnych środków na lata 2014-2020, w tym 42,5 mld euro na różne formy pomocy dla wsi i rolnictwa. Mówiąc o pierwszych, tegorocznych  osiągnięciach wymienił uzgodnienie przez PSL  z PO  wydzielenia środków z puli Lasów Państwowych na lokalne drogi w kwocie  900 mln zł w 2014 roku i podobnej w 2015. – Z politycznego punktu widzenia rok 2014 to dwa duże wyzwania – wybory europejskie  i samorządowe. PSL w obu wyborach wystawi solidną reprezentację i wierzę, że odniesie sukces - zaznaczył Jan Bury. – Na Podkarpaciu chcemy uzyskać co najmniej jeden mandat w wyborach europejskich i poszerzyć liczbę radnych, wójtów, burmistrzów, prezydentóww wyborach samorządowych. Bądźmy serdeczni, otwarci na ludzi, ale wykazujmy też dużo pokory – zaznaczył na koniec.

 

            Wśród zabierających głos gości Zofia Szalczyk, wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi oznajmiła, że generalnie rok  2013 był dobry dla polskiego rolnictwa, a przykładem tego jest wyprzedzenie przez polskich producentów jabłek z Chin i wyjście na pierwsze miejsce w  eksporcie jabłek na świecie. Podkreśliła również fakt, że w perspektywie unijnej 2014-2020 do polskich rolników trafi 23,5 mld euro w formie dopłat bezpośrednich czyli o ponad  6 mld euro więcej niż w latach 2007-2013 oraz 13,5 mld euro na rozwój obszarów wiejskich, w tym głównie na inwestycje rolnicze.

 

            Noworoczne spotkanie podkarpackich ludowców zakończyła część artystycznaw wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Połoniny Politechniki Rzeszowskiej oraz poczęstunek.